Neděle 23. července 2017

 • Jan Sokol,
  pedagog FF UK – prezidentský finalista z roku 2003

  ... má, jako málokdo, vhled do toho, jak funguje Evropa ... ne, že by si ji nějak idealizovala nebo k ní vzhlížela, ale chápe to, že je potřeba ji brát vážně, že je potřeba hájit naše zájmy...

 • Táňa Fischerová,
  herečka – kandidátka na úřad prezidenta 2013

  ...je tolerantní, pracovitá, je vždycky ochotna naslouchat názorům druhých … je nesmírně čestná a drží slovo...

 • Tomáš Halík, duchovní a pedagog – člen Evropské rady moudrých

  ...oceňuji především to, že má zkušenosti s evropskou politikou, oceňuji její charakter a zájem o občany a proto její kandidaturu vítám...

 • Michal Horáček, textař a podnikatel

  ...je kultivovaná dáma, vzdělaná a nadto má bohatý životní příběh, ten ukazuje, že umí především pracovat … zatímco o jiných slýcháme, ale práce nic moc...

 • Jiří Grygar, astrofyzik – člen Učené společnosti České republiky

  ...umí pracovat na úrovni, které je potřebná pro evropské rozměry, a tím přispět k tomu, abychom si trochu vylepšili pošramocený obraz...

 • Hana Marvanová, právnička a disidentka – členka Veřejnosti proti korupci

  ...představuje hodnoty, které mě jsou blízké, to znamená hodnoty humanistické, ale zároveň i hodnoty lidských práv, ochrany práv člověka a také úcty k odlišnostem...


 • Svou kandidaturou neomezuji svobodnou volbu občanů

  Chtěla bych upřímně odpovědět těm, kteří mne vyzývají, abych se vzdala prezidentské kandidatury ve prospěch ministra Schwarzenberga, i těm, kteří mne naopak žádají, abych nezklamala ty, kteří mne od počátku podporují a angažovali se obětavě pro mé zvolení. Věřím, že obě tyto skupiny  jsou podobně jako já vedeny zájmem o dobro naší země.

  Více zde...
 • Roithová: Vyšší zdanění dětských plen nediktuje Evropská unie, ale jde o postoj české vlády k rodinám s dětmi

  Poslankyně Evropského parlamentu a kandidátka na úřad prezidenta ČR Zuzana Roithová se ostře ohrazuje proti tvrzení, s nímž byla v posledních dnech opakovaně konfrontována v debatách s protikandidáty, že vyšší zdanění dětských plen je diktát Evropské unie.

  Více zde...
 • Podpora politických vězňů 80. let

  Ve Vaší kandidatuře na prezidenta máte naší plnou podporu.

  Důraz na mravnost a morální postoje k minulosti našeho státu, kdy se často za mlčení ostatních páchaly během komunismu zločiny proti lidskosti, jsou výborným předpokladem pro prezidentskou funkci v zemi, která se s minulostí ještě stále vypořádává. Je pro nás v této souvislosti zklamáním, že vedení KPV inklinuje ke kandidátovi Fischerovi.

  Více zde...

Petr Widimský,
lékař – nositel ceny Česká hlava

...je to člověk, který je velmi skromný a přitom velmi efektivní … za sedm let, kdy stála v čele naší nemocnice, ta nemocnice vysloveně rozkvetla...


Hana Marvanová, právnička a disidentka – členka Veřejnosti proti korupci

...představuje hodnoty, které mě jsou blízké, to znamená hodnoty humanistické, ale zároveň i hodnoty lidských práv, ochrany práv člověka a také úcty k odlišnostem...


Jiří Grygar, astrofyzik – člen Učené společnosti České republiky

...umí pracovat na úrovni, které je potřebná pro evropské rozměry, a tím přispět k tomu, abychom si trochu vylepšili pošramocený obraz...

Zuzana Roithová: Prezidentské volby napoví, jaký je náš národ!

Zásadním problémem jsou průzkumy veřejného mínění. Již v krajských volbách se ukázalo, jak dokážou zmanipulovat voliče, kteří se zalekli propadnutí jejich hlasů. Lidé začali jaksi stahovat kalhoty daleko před brodem. Přitom ve třech krajích se volební průzkumy spletly o více než sto procent. Kdyby průzkumy takto nezkreslovaly, poškozené subjekty by dostaly mnohem více hlasů, protože lidé by se nebáli pro ně hlasovat. Ve výsledku by pak třeba nemuselo docházet k vytváření krajských koalic s KSČM.
 
[ 8. ledna 2013 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

ČESKÁ POZICE: Stále častěji na veřejnosti a sociálních sítích slýchám názor, že spoustu lidí by vás nejraději volilo. Vždy však dodají, „že spíše podpoří Karla Schwarzenberga nebo Vladimíra Franze, u kterých je větší šance, že hlas nepropadne". Přitom kdyby vám tito lidé hlas hodili, můžete mít podobné šance jako třeba Franz nebo kníže. Jak si tuto apriorní obavu voličů ze ztráty hlasu vysvětlujete?

ROITHOVÁ: Zásadním problémem jsou průzkumy veřejného mínění. Již v krajských volbách se ukázalo, jak dokážou zmanipulovat voliče, kteří se zalekli propadnutí jejich hlasů. Lidé začali jaksi stahovat kalhoty daleko před brodem. Přitom ve třech krajích se volební průzkumy spletly o více než sto procent.  Kdyby průzkumy takto nezkreslovaly, poškozené subjekty by dostaly mnohem více hlasů, protože lidé by se nebáli pro ně hlasovat. Ve výsledku by pak třeba nemuselo docházet k vytváření krajských koalic s KSČM.

V prezidentských volbách by mělo jít o to, že lidé se ztotožní s některým z kandidátů a jemu dají hlas. Měli by si moci vybrat kandidáta, který odpovídá jejich hodnotám a programovým představám. Lidé by si měli udělat obrázek o kandidátovi na základě debat, programu, prezentací a tak dále. Voliči by si měli vyhledat a pátrat po tom, jakým způsobem se daní politici v minulosti starali o svěřenou funkci, zda hájili zájmy občanů – jak jim pomáhali či nepomáhali. Zrovna u těch dvou favoritů (míněni Jan Fischer a Miloš Zeman – pozn. red.) je v tomto případě více výhrad a otazníků, jakým způsobem ve svých funkcích v minulosti fungovali. Vadí mi, že za nimi stojí mocensko-finanční struktury. Voliči by si měli uvědomit, na kolik jsou kandidáti důvěryhodní, zda si celoživotně stojí za svými názory.

Působím v politice 15 let a za tu dobu jsem vykonala dost práce, která je dostatečně zmapována – ať už na mých webových stránkách či v mojí knize. Vše lze dohledat.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlujete, že se nyní šíří obava, že do druhého kola se dostanou Zeman s Fischerem? Že se nakonec může stát, že se bude hlasovat více „proti" než „pro" kandidáta...

ROITHOVÁ: Přesně tak. Děje se tak kvůli masáži, která se tu vede za obrovské množství milionů korun ve prospěch dvou takzvaných favoritů, nad kterými se přitom vznáší nejvíce otazníků. Lidé se začínají obávat, že jeden z nich by se opravdu mohl stát prezidentem, a začínají hledat alternativu, která by měla šanci dostat se na úkor jednoho z dua Zeman-Fischer do druhého kola. To je logické.

Lidé si ale neuvědomují, že při takovém pohledu jsou vlastně zmanipulováni předvolebním průzkumem. Vždyť volba by měla být o tom, kdo je pro voliče nejlepším kandidátem a s ním se ztotožnit. Na kompromisy je čas ve druhém kole. Není dobré, že se voliči bojí již před prvním kolem. Přímá volba hlavy státu by lidem měla poskytnout možnost, kdy může každý občan vyjádřit svůj názor, člověk by měl analyzovat, kdo má podle něho předpoklady dělat dobrou práci – i na základě toho, zda se daný kandidát už nějakou dobrou prací ve své minulosti prokázal. Proč dávat již v prvním kole hlas někomu, o kom vím, že není nejlepší? Tím samozřejmě neříkám, že já nejsem nejlepší kandidát (smích). Jen chci říct, že když si někdo myslí, že jsem jako kandidátka lepší než ostatní, nic jim přece nebrání v tom mi hlas dát.

Je též problematické, že před několika měsíci – v době, kdy se ještě nevědělo, kdo bude kandidovat – se již objevily průzkumy, které stanovily jakési pořadí. Chápu občany, že nemají čas po tak dlouhou dobu brouzdat po internetu a načítat a studovat programy kandidátů a ověřovat si údaje. Je však logické, že tím se jejich znalost kandidátů snižuje a de facto od začátku lidé znají především ty, kteří vedou – díky značným finančním prostředkům – masivní marketingové kampaně jako by šlo o prášek na praní.

O úžasné éře oposmluvní

ČESKÁ POZICE: Co napoví prezidentské volby o českém národu?

ROITHOVÁ: Volby budou jakousi výpovědí o našem národu. Jestli ten národ, který tak kritizuje politiky, se nechá ovlivnit různými polopravdami a okolnostmi, které jdou proti jeho vlastnímu svědomí.

ČESKÁ POZICE: Bylo by vzhledem k minulosti inkriminovaných politiků prohrou národa, kdyby do druhého kola postoupili Zeman s Fischerem?

ROITHOVÁ: S vaším názorem v podstatě souhlasím... Vadí mi – zejména u Miloše Zemana – jakým způsobem se vykrucuje z vysvětlování, jak k finančním prostředkům na kampaň přišel. Je to člověk, který této zemi přinesl jakýsi styl politiky daný opoziční smlouvou, kdy se hlavní strany dohodly o rozdělení kontrolních funkcí ve státě.

Důsledky tohoto období pociťujeme dodnes. Tehdy eskalovalo korupční prostředí a kmotrovské pozadí politiky. Na odiv národu bylo stavěno jako normální to, že se dohodne obsazení nejvyšších kontrolních postů v zemi – například Nejvyšší kontrolní úřad, antimonopolní úřad a další. A ODS a ČSSD chtěly ještě i změnit ústavu tak, aby jim už do jejich hry nemohl nikdo jiný mluvit.

ČESKÁ POZICE: Nerozumím jedné věci. Zejména v druhém volebním období padá popularita Václava Klause. Dnes – pár dnů po vyhlášení amnestie – navíc sílí kritika veřejnosti za tento počin. Jak si vysvětlujete, že Klausovo politické dvojče z 90. let a přelomu tisíciletí, Miloš Zeman, je hlavním favoritem voleb? To lidé zapomněli? Nebo jsou líní se trochu o politiku a veřejné dění zajímat a dávat si události do souvislostí?

ROITHOVÁ: Víte, příznivci ODS a ČSSD, které opoziční smlouvu uzavřely, si snaží často namlouvat, že se nic špatného nestalo. Je tu také již generace lidí, která si dané období příliš nepamatuje. Bohužel média nemravnost éry opoziční smlouvy připomínají poněkud málo. V prezidentských debatách jsem pak svědkem skutečnosti, že Miloš Zeman bez openentury opoziční smlouvu interpretuje jako to nejlepší, co mohl pro tuto zemi vykonat.

ČESKÁ POZICE: Pokud bych nyní vycházel z předvolebních průzkumů (jiné údaje nejsou k dispozici), nechápu, že veřejnosti najednou nevadí různé korupční aféry a klientelismus (kauza Olovo, Bamberg, vyšetřování objednávky vraždy novinářky, nevýhodná smlouva týkající se miliardové investice v Ústřední vojenské nemocnici apod.), které se udály v době Zemanovy či Fischerovy vlády.

ROITHOVÁ: Také tomu nerozumím. Jsem rovněž překvapená, jak se například mlčí o situaci, kdy na začátku července roku 2009, kdy Poslanecká sněmovna přijala zákon, který zakazoval slučování zdravotních pojišťoven, byla podepsána ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou pro podnikatele Tomáše Chrenka důležitá fúze – smlouva o spojení Chrenkovy Zdravotní pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. Mimochodem, Chrenek je dnes hlavním sponzorem Fischerovy volební kampaně...

Malý princ v nás

ČESKÁ POZICE: Chloubou prováděcího zákona k přímé volbě měl být transparentní volební účet. Přesto pochybnosti nad sponzoringem u některých kandidátů nezmizely. Čím to?

ROITHOVÁ: Je zajímavé, že se třeba Transparency International zabývá hodnocením transparentnosti kampaní kandidátů, bazíruje například na tom, zda máte či nemáte online účet – což ne všechny banky poskytují, ale přitom na skutečnost, odkud finanční prostředky plynou, není apelováno. Netvrdím, že finanční prostředky od právnických osob jsou předem nedůvěryhodné. Jestliže ale jako kandidát vím, že nemám přístup k účtům právnických osob a nemohu například u různých občanských sdružení či „eseróček" dokladovat, jak k financím přišly, nemohu takové peníze přijmout.

Za takové peníze se nemohu zaručit. Proto jsem už v únoru loňského roku řekla, že má-li být prezident důvěryhodnou osobností, musí působit důvěryhodně v oblasti sponzoringu a jeho kampaň musí být naprosto transparentní. Proto jsem se rozhodla odmítnout dary od právnických osob. Pokud se pochybnosti u kandidátů objevují, do budoucna to v lidech bude budit podezření, což není dobře pro prezidentskou funkci.

Až dojde na lámání chleba v prezidentských rozhodnutích , média i veřejnost budou připomínat pochybnosti kolem kampaně i dřívějších vazeb – což pozici zvoleného  prezidenta oslabí. Překvapilo mě, že se strany ne sněmovně domluvily na nesmyslně vysokém finančním stropu 40 milionů korun. Vytvořil se tím prostor pro získávání peněz cestou, která nemůže být nikdy transparentní. Žádný z těch kandidátů doma na účtu takové prostředky nemá. Buď to tedy musí financovat politické strany, nebo sponzoři, nad nimiž budou vždy otazníky, co za to budou na oplátku chtít.

ČESKÁ POZICE: Jaká je hodnotová či duchovní kondice České republiky?

ROITHOVÁ: V této zemi se velmi preferují konzumní hodnoty, které lidé považují za podstatné. O to důležitější proto je, aby právě prezident do veřejného prostoru přinášel hodnotovou dimenzi, upozorňoval na hodnotové principy, kterým by lidé naslouchali a považovali je a nikoli jen ty konzumní za významné. Jde o hodnoty úcty k životu, rodině, přátelství a partnerská věrnost. Ochranu svobody, která není bezbřehá, ale limitovaná vlastní odpovědnost za svůj život, svou rodinu, obec a tuto zemi. Je to princip solidarity, který z nás dělá kultivovanou společnost a nikoli tlupu sobců.

Jde o principy, které zdůrazňoval Václav Havel, které ale přestaly být ve veřejné debatě akcentovány. A to ve chvíli, kdy se prezidentem stal Václav Klaus. Za nejdůležitější považuji budování rodinných vazeb, které zdaleka nejsou založeny na ekonomice, ale na věrném partnerství, přátelství, morálce, tradici či mezigenerační solidaritě.

Pokud jde o rozhodování voličů v nadcházejících volbách, je to podobné, jako když se rozhodují odpovědní politici. Sama si uvědomuji, jak je občas obtížné v zásadních věcech se správně rozhodnout – ať už z důvodu nedostatku informací či nedostatku času. Co je však správné v zásadních věcech, by nám měl pokaždé ukázat kompas v nás – totiž svědomí. Jde o svědomí v našem srdci. Jak řekl malý princ: „Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."